Samarbete för att stötta hyresgäster som riskerar att förlora sina hem
Om man inte betalar hyran riskerar man att förlora sitt hem. Därför agerar vi på ÖBO direkt när vi ser att någon inte betalat hyran. Ju tidigare vi tar tag i problemet, desto mindre risk är det att skulden växer och man måste flytta. För att kunna ge konkret hjälp samarbetar vi också med Örebro Stadsmission, som stöttar de boende aktivt.
På enheten Skuld- och vräkningsförebyggande jobbar sex personer med att hantera hyresaviseringar, hyresskulder och allt som har med detta att göra. Petra Östling är gruppchef:
– I och med att vi sköter all hantering internt ser vi direkt när något händer i hyresgästernas betalningsrutiner. Det är vi som ser om pengarna kommit in, skickar inkassokraven och lämnar ärenden till Kronofogden. Men så långt vill vi inte att det ska behöva gå.
ÖBOs vräkningsförebyggande arbete, ett detektivarbetet som kräver en stor portion empati, startar direkt när en hyra är förfallen.
– Vi söker hyresgästen via telefon, sms, mejl, bokar besök till oss och vi gör även hembesök. Allt för att få en kontakt med hyresgästen och kunna hitta en lösning i så tidigt skede som möjligt. Ju mindre skuld, desto lättare att komma i fatt med hyresinbetalningarna. Men ibland finns det en större problematik, då en person har svårt att hantera mycket i sin vardag, och där kan vårt samarbete med Örebro Stadsmissionen göra stor skillnad.
Stöd via Örebro Stadsmission
Sedan september 2025 samarbetar ÖBO, Asplunds Fastigheter, och nu även LG Söderbergs Fastigheter, med Örebro Stadsmission. Genom avtalet får Stadsmissionen möjlighet att ha en resurs som kan hjälpa och stötta de hyresgäster som fått ekonomiska bekymmer och som behöver extra stöd. Hos Stadsmissionen finns möjlighet till individanpassat och långsiktigt stöd, på fler sätt än vad en hyresvärd kan erbjuda. Målet är att bryta en negativ trend och ge personen förmågan att hantera sin vardag och ta kontroll över sitt eget liv.
– Vi kan stötta personen att ta tag i sådant som har samlats på hög. Kanske måste man ringa Försörjningsstöd, Försäkringskassan eller boka läkartid? För den som mår psykiskt dåligt är sådant nästan övermäktigt, förklarar Febe Stenson, direktor på Örebro Stadsmission.
Många orsaker – vi kan ge råd
Det finns många orsaker till att man inte klarar att betala hyran.
– Vi har stor respekt och empati för situationen, vi vet att vem som helst kan drabbas av något som gör att livet och ekonomi vänds upp och ner: arbetslöshet, fysisk eller psykisk sjukdom, dödsfall eller problem i familjen. Men vi ser också att missbruk i olika former är en orsak, bland unga är spelmissbruk en allt vanligare orsak till att man hamnar i skuld, förklarar Petra.
– Man kan känna att vi jagar dem som har skuld, men det är alltid med ett gott syfte. Vi vill hjälpa till. Och nästan alla vill ha hjälp, det händer ytterst sällan att någon vägrar att medverka till att lösa problemet. De som hamnat i stora skulder orkar ofta inte reda ut situationen på egen hand, och blir oftast tacksamma för att vi agerar.
Om Kronofogden hör av sig
När ett ärende kommit in till Kronofogden innebär det i praktiken att man blivit uppsagd. Men om man betalar in sin skuld kan ÖBO återta uppsägningen. Det finns en så kallad återvinningsfrist när man blivit delgiven av Kronofogden. Även om Kronofogden har satt ut ett datum för en vräkning så är det viktigt att kontakta ÖBO. Det finns fortfarande möjlighet att hitta lösningar för ett kvarboende, särskilt när Stadsmissionen kan vara en lots genom svårigheterna-
Under 2025 lämnade ÖBO över 1 200 ärenden till Kronofogden och av dessa resulterade till sist sju i en vräkning.
Här kan du läsa mer om vad som händer om hyran inte betalas.
