Hoppa till huvudinnehållet

Priset på vatten höjs i Örebro

Den 1 februari 2026 höjs priset på vattnet i Örebro. Detta berör dig som bor i en i ÖBO-bostad med individuell mätning och debitering av vatten.

När vattenpriset höjs för bostäder med individuell mätning sänker vi samtidigt hyran på dessa en aning. I dessa bostäder sänks alltid grundhyran med det belopp som motsvarar en normal vattenförbrukning. Det finns dock några undantag. I bostäder där vatten tidigare inte ingick i hyran, utan hanterades via eget abonnemang av hyresgästen, påverkas inte hyran.

  • Bostäder med mätning av både kall- och varmvatten och som har tillgång till tvättstuga får en hyressänkning på 5 kronor per kvadratmeter/år.
  • Bostäder med mätning av både kall-och varmvatten och som inte har tillgång till tvättstuga får en hyressänkning på 5,24 kronor per kvadratmeter/år.
  • Bostäder med mätning av enbart kallvatten och som har tillgång till tvättstuga får en hyressänkning på 2,76 kronor per kvadratmeter/år.
  • Bostäder med mätning av enbart kallvatten och som inte har tillgång till tvättstuga får en hyressänkning på 2,99 kronor per kvadratmeter/år.

Det nya vattenpriset 2026

22,42 kronor/kubikmeter exklusive moms för kallvatten

28,03 kronor/kubikmeter inklusive moms för kallvatten

73,76 kronor/kubikmeter exklusive moms för varmvatten

92,20 kronor/kubikmeter inklusive moms för varmvatten

Tillbaka till Nyheter